Pražská energetická burza zažila rekordní objemy obchodů

Extrémně rozkolísané trhy s elektřinou prospěly pražské energetické burze. Již v půlce prosince překročily objemy zobchodované elektřiny 30 terawatthodin, tedy nejvíce za posledních osm let. jedná se zhruba o polovinu čisté spotřebované elektřiny v celém Česku.

"Důvodem pro vyšší objemy v tomto roce je výrazně vyšší volatilita trhů oproti předcházejícím letům, kdy jsme byli svědky pouze klesající nebo stagnující ceny," říká generální sekretář PXE David Kučera.

To, co se dělo letos na trzích s elektřinou, se příliš často nevidí. Na počátku letošního roku stála elektřina na rok 2017 okolo 30 eur za megawatthodinu. Na jaře se ale tato cena propadla až na 21,45 eura a na podzim vyskočila až na 35,70 eura. Pak ale následoval další pokles a nyní stojí kolem 32 eur za megawatthodinu.

Zatímco u prudkého poklesu cen elektřiny všichni hovořili o zhoubném vlivu dotovaných zelených elektráren a vysokých dotací, které povedou ke konci trhu, podzimní růst mnohé překvapil.

Svou roli hrálo zvýšení ceny nerostných surovin, hlavně uhlí ve spojení s růstem poptávky a útlumem těžby v Číně. Méně predikovatelné ale byly obří problémy francouzské společnosti EDF a neplánované odstávky jejich jaderných bloků. Tyto výkyvy zasáhly celý trh. Některé firmy na nich vydělaly. Například ČEZ hlásil, že jeho tradingové oddělení vydělalo první miliardu korun již na jaře letošního roku. Někteří drobnější obchodníci, kteří sázeli na poklesy cen, ale měli problémy, dvě firmy dokonce zkrachovaly.

PXE dnes působí na pěti středoevropských trzích. Zatímco Česko tvoří necelé dvě třetiny a dobře je na tom hlavně Maďarsko, Slovensko, ale zejména Rumunsko a Polsko, dobrá čísla nevykazují.

Šéf burzy Kučera si nicméně slibuje růst objemů od nového partnera - jedné z největších energetických burz na světě, lipské EEX. Ta v pražské společnosti počátkem roku koupila dvoutřetinový podíl.

"Vstup EEX byla určitě vzpruha, jsme nyní součástí velkého hráče. Mají s námi velké plány, do pěti let chtějí objemy na PXE až ztrojnásobit," uvádí Kučera.

Kromě nového majoritního vlastníka rozjíždí pražská burza další novinku. Postupně navyšují počet aukcí na dodávky energií koncovým zákazníkům. Prozatím to bylo 42 aukcí, ve kterých se vysoutěžilo 681 gigawatt elektřiny a plynu. "Podařilo se nám získat některé zajímavé zákazníky, jakými je například hlavní město Praha, Brno, z řad státní správy je to například ministerstvo práce a sociálních věcí," říká Kučera.

Máte zájem o využití online aukce? Kontaktujte naše pracovníky.

Kontakt