David Kučera: Energetická burza je výhodná i pro spotřebitele

Novým majoritním vlastníkem Středoevropské energetické burzy POWER EXCHANGE CENTRAL EUROPE (PXE) se stala Evropská energetická burza European Energy Exchange (EEX). Co od této změny očekávat a proč obchodovat s energiemi na burze? Zeptali jsme se generálního sekretáře PXE Davida Kučery.

PXE je dceřinou společností Pražské burzy, která spadá pod Vídeňskou burzu. EEX je členem Deutsche Boerse a nyní ovládla dvě třetiny PXE. Jak se v tomto majetkovém propojení orientovat?

Vídeňská a pražská burza jsou vlastněny holdingem CEESEG, tedy CEE Stock Exchange Group. Obě používají na obchodování systém Xetra od Deutsche Boerse. A ta vlastní EEX, jenž podepsal smlouvu o koupi dvou třetin PXE, jedna třetina zůstává Pražské burze. CEESEG je vlastněn rakouskými společnostmi a bankami. Nyní jsme v situaci, kdy máme podepsanou smlouvu, ale vše musí ještě schválit příslušné autority. Předpokládám, že k vypořádání dojde do tří měsíců a potom se staneme členy skupiny EEX.

Už jste s EEX spolupracovali, ale teď budete vlastněni. Co se změní?

Jsme rádi, že k tomu došlo, protože se geograficky velmi pěkně doplňujeme. EEX je přítomen na všech trzích v západní Evropě: od Skandinávie až dolů po Itálii a jsou i v Řecku. My naopak pokrýváme Čechy, Slovensko, Maďarsko a teď jsme nově otevřeli Polsko a Rumunsko. Rádi bychom uzavřeli ten kruh směrem k Řecku z východu. Součástí transakce je dohoda, že PXE zůstane zachované jako značka a budeme se zaměřovat na východní trhy a EEX se soustředí na západní.

Budete tedy fungovat paralelně vedle sebe?

Ano, naše spolupráce bude velmi těsná. Plánujeme například stejnou IT infrastrukturu. Budeme nedílnou součástí skupiny EEX. Ale centrum pro východní Evropu budeme mít tady v Praze. Již dnes využíváme hodně služeb od Burzy cenných papírů, a tak to i zůstane. Pro EEX jsme byli první akvizicí ve střední a východní Evropě, což je pro nás velice prestižní. Jsme rádi, že EEX vnímá PXE za tak dobrou investici a věří tomu, že se nám zde společně podaří byznys dál rozvíjet.

Jaká je pozice PXE na českém trhu?

Na velkoobchodním trhu nemáme konkurenta. Jsme nejvýznamnější burzovní platforma a pravděpodobně i mimoburzovní. Nicméně na trhu existují i jiné burzovní platformy, které se věnují zejména aukcím pro města, obce a pro státní sektor. Tomuto businessu jsme se začali věnovat na výzvu našich účastníků obchodování poměrně nedávno a opravdu intenzivně jej rozvíjíme od loňského září. V minulém roce se nám podařilo prodat skoro 0,5 TWh elektrické energie a plynu konečným zákazníkům. Máme velké zákazníky typu Hlavní město Praha, Olomoucký kraj, ale nejvíce jsme pyšní na aukci pro obec Bulovka v severních Čechách, kterou málokdo zná. Zkusili to s námi a výsledky, kterých dosáhli, byly neuvěřitelné. Získali významné úspory. Dodávky pro malou obec mají za de facto velkoobchodní ceny. Povedlo se nám vytvořit velmi silné konkurenční prostředí, ze kterého mohou profitovat jak velcí, tak malí koncoví odběratelé.

Do jaké míry je burza atraktivní pro firmy?

Není specifikované, že tento náš produkt musí využívat pouze města a obce. Může to být kdokoli, kdo si nechce sám dělat tendr na dodavatele. Výhodní jsme jak pro spotřebitele, protože nemusejí najímat právníky a vypisovat tendry, tak pro dodavatele, kteří znají naše pravidla a nemusí vydávat náklady spojené se specifickými tendry, mohou se soustředit na cenu a být v ní agresivnější. Máme standardizovaný poptávkový formulář a spotřebitel v něm má absolutní volnost v tom, jaké podmínky dodávky si stanoví. Může si i předložit vlastní smlouvu na dodávku – v tomto jsme naprosto flexibilní.

Ceny silové elektřiny pořád klesají, mají ještě kam?

Mají ještě zhruba 23 eur, než bude elektřina za nulu. Když se podíváme na cenové křivky na burze, tak pokud má trh pravdu, bude cena ještě dále klesat. Ale je dost těžké někomu radit. Cena bude zřejmě klesat, dokud nějaký výrobce nezavře nějakou výraznou kapacitu, nebo se na trhu neobjeví nějaký nový poptávkový impulz, který osobně vidím například ve vzestupu elektromobility.

Proč nakupovat energie přes burzu?

Je to transparentní, bezpečné a administrativně nenáročné. Máme absolutně flexibilní produkt, zákazníci si mohou navolit parametry dodávky, jak chtějí. I cenově je to pro ně zajímavé. Máme jen renomované dodavatele, čímž je eliminované riziko potenciálních nedodávek, protože dodavatelé jsou selektovaní přísnými pravidly členství na burze. Na druhé straně se dodavatelem mohou stát všechny subjekty, které splní tyto podmínky. V žádném případě nejde o uzavřený klub.

Máte zájem o využití online aukce? Kontaktujte naše pracovníky.

Kontakt